ورود به چت روم
چت روم جوانان و نوجوانان ویژه دهه 70 و 80
ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

یکی از قله های سر به فلک کشیده روستای اوره، قله گرسیاه است که در میان اهالی اوره به گرسیاه مشهور است و برخی از اهالی نطنز نیز به آن کوه خدا می گویند. اطلاق نام گرسیاه بر این کوه صحیح تر است.در این که ریشه نام  گرسیاه چه بوده دو دیدگاه وجود دارد: 

1. گرسیاه در اصل گرشاه بوده که به تدریج به گرسیاه تغییر نام یافته است. گرشاه در زبان پهلوی به معنی شاه کوه یا کوه شاه است. در فرهنگ دهخدا آمده است:

«گر. [ گ َ ] (اِ) یک کلمه اوستایی و بمعنی کوه است و در یسنا 1 فقره ٔ 14 و یسنا 2 فقره ٔ 14 و یسنا 3 فقره ٔ 16 و غیره آمده . در دو سیروزه ٔ کوچک و بزرگ در فقره ٔ 28 زمین ایزد نیک کنش و کوه اوشیدرن و همه ٔ کوههای رفاهیت راستی بخشنده و فر کیانی مزدا آفریده یکجا ذکر شده است . در این هشت فقره کلمه ٔ گری (= گئیری در اوستا) از برای کوه استعمال شده که در پهلوی گر گویند. کیومرث را نیز در فارسی گرشاه یعنی پادشاه کوه نامند. (یشتها پورداود ج 2 ص 308).»

2. گرسیاه در اصل گهر سیاه بوده است. در اسناد قدیمی ثبت اسناد نیز گهر سیاه ثبت شده است. بر این اساس گهر از گوهر گرفته شده. سنگ های این کوه سیاه رنگ و چونان گوهر براقند. به همین دلیل گوهر سیاه بوده که به تدریج به گهر سیاه و گرسیاه تغییر نام یافته است. 

صعود به قله 3450 متری گرسیاه، به دلیل ویژگی صخره ای آن، بسیار دشوار است.کوهنوردانی که علاقمند به صعود به این قله هستند باید در نظر داشته باشند که صعود به گرسیاه بدون تجهیزات کوهنوری، آنان را با مشکل مواجه می کند. مسیر صعود به قله گرسیاه که توسط گروه کوهنوردی شاهین آماده شده است در فایل جی پی اس زیر قابل مشاهده و استفاده است. برای دانلود مسیر صعود به قله گرسیاه در روستای اوره فایل جی پی اس آن را از اینجا دانلود کنید. 

همچنین در تصویر زیر می توانید مسیر صعود را در 16 کیلومتر در 13 ساعت، مشاهده کنید: 

در تصویر زیر قله گرسیاه را در وسط تصویر از درون باغات ابتدای اوره مشاهده می کنید: 


در تصویر زیر نیز گرسیاه از دور نسبت به سایر ارتفاعات اوره ، حتی نسبت به قله کرکس نیز به دلیل نزدیک تر بودن و خطای دید، بلندتر به نظر می رسد. 


تصویر زیر از ابتدای قله گرسیاه گرفته شده. قله گرسیاه در کناره سمت راست تصویر است و دره ای که مشاهده می کنید، دره ای است که به پاکمریز و قله کرکس از سمت روستای اوره منتهی می شود: 


تصویر صعود گروه کوهنوردی شاهین به قله گرسیاه در تاریخ جمعه دهم آذر 1396: 

shahin.mountain


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

بلاگ وب سایت سرزمین گوپرو geologyjornal موج کویر John آرتم کالا صفحه رنگارنگ مجازی من تیا کامپیوتر